Wybielanie zębów

Zadaj pytanie naszym specjalistom:

Imię:


Nazwisko:


E-Mail:


Pytanie



Wybielanie zębów

Do tego jak ważnym atrybutem urody każdego człowieka są białe zęby, nie trzeba z pewnością nikogo przekonywać.To właśnie promienny, jasny uśmiech jest synonimem piękna i naturalnego wyglądu. Znaczna większość osób, które planują poprawić swój wizerunek pragnie przywrócić naturalne własności swoim zębom. 

Zaawansowane możliwości stomatologii estetycznej obejmują także zabieg bleachingu – efektywnej metody wybielania zębów. Skuteczność i jakość pożądanych rezultatów zależna jest przede wszystkim od przyczyny pojawiającego się przebarwienia. Defekty powstałe w wyniku nałogowego palenia tytoniu, częstego picia kawy, czy nawet wynaczynienia zębów są stosunkowo łatwe do usunięcia. Z kolei przebarwienia, których źródłem jest kontakt z solami metali ciężkich, antybiotykami z grupy tetracyklin czy kanałowe leczenie zęba martwego są wyjątkowo uporczywe, jednak i wobec tak powstałych zmian estetycznych zabieg bleachingu wykazuje obiecujące rezultaty.

Istotą bleachingu jest oddziaływanie na przebarwienia substancjami chemicznymi penetrującymi głęboko tkankę zęba, o silnych właściwościach wybielających. Wśród najczęściej stosowanych związków wyróżnia się nadtlenek karbamidu w stężeniu od 10 do 20-procentowym, nadboran sodu, a także wodę utlenioną.

Istnieją dwie zasadnicze techniki wybielania zębów metodą bleachingu. Pierwsza z nich, powszechnie znana jako nakładkowa zakłada wykorzystanie specjalnie wykonanych, dopasowanych nakładek na poddawane zabiegowi zęby wraz z użyciem preparatu wybielającego o stosunkowo niższym stężeniu. Druga, określana jako gabinetowa wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych, z użyciem profesjonalnego sprzętu oraz wysoko stężonego preparatu wybielającego. 

Wskazaniem do zabiegu jest zupełne lub miejscowe przebarwienie na powierzchni zęba. Pacjent powinien być w dobrej kondycji zdrowotnej. Przeciwwskazaniem do zabiegu może być obecność próchnicy, dlatego konieczne jest wcześniejsze przeleczenie zębów. 

Pierwszym etapem bleachingu, niezależnie od metody jego wykonywania jest dokładne oczyszczenie powierzchni zębów z kamienia i osadów. Najczęściej wykonuje się to za pomocą piaskarki. 

W dalszej kolejności, u pacjentów, którzy zdecydowali się na wybielanie sposobem domowym wykonywany jest odcisk zębów, który będzie odpowiadać formie nakładki na zęby. Następnie pacjent otrzymuje substancję wybielającą o relatywnie niższym stężeniu.

W trakcie kuracji, pacjent, przed codzienną aplikacją wybielacza powinien dokładnie umyć zęby szczoteczką. Po dokładnym ich oczyszczeniu, nakładki wypełnia się odpowiednią ilością substancji wybielającej oraz nakłada się na zęby, a następnie dokładnie płucze się usta wodą. W razie potrzeby, nadmiar preparatu usuwa się ręcznie. Po zdjęciu nakładki ponownie należy przepłukać jamę ustną. Procedurę można wykonywać z powodzeniem zarówno w dzień, jak i w nocy. Długość kuracji oraz czas każdorazowej aplikacji środka wybielającego jest uzgadniany indywidualnie z lekarzem i zależy w znacznej mierze od oczekiwań pacjenta, skali przebarwień oraz właściwości zębów. 

Substancją, jaką stosuje się w metodzie nakładkowej najczęściej, jest 10-15 % roztwór nadtlenku karbamidu.

W metodzie gabinetowej, preparat wybielający, po uprzednim zabezpieczeniu ust i śluzówki aplikuje się bezpośrednio na powierzchnię zębów. Przed nałożeniem zęby są dokładnie oczyszczane oraz osuszane.

Istotą tej techniki jest zastosowanie preparatu wybielającego o znacznie silniejszym stężeniu sięgającym wartości 35 %. W odróżnieniu od metody nakładkowej tak silne oddziaływanie preparatu wybielającego może być szkodliwe zwłaszcza dla zębów o słabszej strukturze. Niewątpliwą zaletą metody gabinetowej jest znacznie skrócony czas oczekiwania na pierwsze efekty. Zabieg trwa nie dłużej niż pół godziny, a rezultaty – zależnie od poziomu przebarwień – widoczne są bezpośrednio po jego zakończeniu. Jeżeli pojedynczy zabieg nie spełnił oczekiwań, bleaching można powtórzyć, jednak zbyt często wykonywany, powoduje obniżenie skuteczności efektu wybielania.

W przypadku zębów martwych, dostępna technika wybielania przewiduje otwarcie go oraz wypełnienie substancją wybielającą. Po zabiegu wykonuje się tymczasowe wypełnienie, które następnie zostaje zdjęte i zastąpione wypełnieniem docelowym. Podobnie, jak w przypadku metody gabinetowej, procedurę można powtarzać.

Bezpośrednio po zabiegu pacjenci odczuwają przez kilka najbliższych dni nadwrażliwość. Natomiast pojawienie się uporczywych dolegliwości bólowych jest sygnałem do przerwania kuracji.

Możliwymi powikłaniami po zabiegu są przede wszystkim podrażnienia błony śluzowej związane z nieumiejętnym aplikowaniem preparatu wybielającego, ale także osłabienie struktury szkliwa.

Pacjenci, którzy zdecydowali się na bleaching metodą domową powinni bezwzględnie przestrzegać podstawowych zaleceń związanych z konserwacją nakładek, do których należy konieczność każdorazowego płukania letnią lub chłodną wodą.

W trakcie kuracji wybielającej oraz w ciągu dalszych czterech tygodni po jej zakończeniu należy unikać pokarmów oraz napojów o właściwościach barwiących. Pozwoli to utrzymać uzyskany efekt wybielenia.

Dentyści, dla utrwalenia rezultatów zalecają przynajmniej raz w roku powtarzać zabieg.

Orientacyjny koszt - Cena - zabiegu wybielenia zębów waha się w granicach 250-1000PLN. 

WYBIELANIE ZĘBÓW